Hírek
2015. Augusztus 25. 13:06, kedd |
Helyi
Forrás: LWp Kommunikáció, fotó: www.dailymail.co.u
Csábít az iskolai büfé
Hogyan tanítsuk meg iskolakezdésre a gyereket a felelős költésre?
Szeptember 1-jén becsengetnek a diákoknak. Az iskolakezdés együtt jár a menzaebéddel, ami ha kevésnek bizonyul, máris rohannak a gyerekek a büfébe. Itt pedig a legtöbb helyen sok csábító termék kapható: pizzaszelet, kakaós csiga, rágó, cukorka. Egy hónapban észrevétlenül is elköltenek a gyerekek több ezer forintot. A K&H Vigyázz, Kész, Pénz! pénzügyi vetélkedő meghirdetője szerint az iskolakezdés előtt érdemes átbeszélni a diákokkal a pénzköltés szabályait.
Családonként eltér, ki mennyi zsebpénzt ad a gyermekének, illetve hogy a zsebpénzen felül adnak-e kisebb-nagyobb összeget a diáknak arra az esetre, ha napközben megéhezik és vásárolna valamit az iskolai büfében. Néhány szülőt megkérdezve kiderült: van, ahol a gyerek az összes zsebpénzét a büfében költi el, havonta akár 2-3000 forintot is. A pénz ráadásul többnyire üdítőre, cukorkára, édességre megy el.
Ahhoz, hogy a fiatal minél korábban megtanulja a felelős költés szabályait, a szülőknek kell néhány szabályt lefektetni és betartatni. Ehhez ad néhány tippet a K&H Vigyázz, Kész, Pénz! pénzügyi vetélkedő meghirdetője.
1. Év elején határozzunk meg a zsebpénz keretösszegét, és a gyermek életkorának megfelelően határozzuk meg azt is, hogy naponta, hetente, kéthetente vagy havonta adjuk-e oda a megállapított összeget. Minél fiatalabb a gyerek, annál inkább azonnal akarja elkölteni a pénzt, így az elején jobb, ha csak maximum egy heti zsebpénzt adunk.
2. Döntsük el, a zsebpénzből kell-e a büféköltést is fedezni, vagy arra külön adunk valamekkora összeget. Első-második osztályban praktikusabb, ha a szülők megnézik az árakat, és egy hétre 2-300 forintot adnak legfeljebb büfézni.
3. Tisztázzuk előre a gyerekkel azt is, körülbelül hány alkalomra lesz elegendő a pénze: például 300 forintból minden második nap vehet egy nápolyi szeletet vagy cukorkát. Ha még nehezen osztja be a pénzt, előre meghatározhatjuk, hogy csak hétfőn és szerdán, vagy mely napokon szabad az iskolai büfében vásárolni.
4. Ha a diák már első nap elkölti a teljes összeget, azt semmiképp se pótoljuk. Ha éhségre hivatkozik, adjunk neki otthon készített szendvicset, limonádét, gyümölcsöt, de soha ne édességet. A gyerekpszichológusok szerint a negatív élmények szükségesek ahhoz, hogy a fiatal megtanulja, döntései következményekkel járnak.
5. Az előre meghatározott összeget minden héten adjuk át akkor is, ha előtte nem költötte el a pénzt. Biztassuk arra, hogy ha nem vesz magának minden alkalommal cukorkát vagy üdítőt, hanem félreteszi a pénzt, azt összegyűjtve nagyobb összeghez is juthat, amiből valami drágább dolgot, akár játékot is vehet magának. Így megtanulja azt is, hogy egy távolabbi cél elérése érdekében lemondjon egy pillanatnyi jó dologról.
Ezek érdekelhetnek még
2024. December 20. 15:24, péntek | Helyi
35 dombóvári sportoló kapott elismerést a Sportgálán
Második alkalommal ünnepelték Sportgála keretében a legkiválóbb dombóvári sportolókat.
2024. December 18. 09:55, szerda | Helyi
Megbízható agrár-szaktanácsadás már 20 éve Dombóváron
A Dél-Dunántúl Területi Szaktanácsadó Központja a gazdák szolgálatában.
2024. December 17. 08:20, kedd | Helyi
Egy aranylón csillogó ezüstérem és sok-sok atlétapalánta a régiós versenyen
A Dél-Dunántúli régió U10-es és U12-es korosztályának csapatversenye került megrendezésre a bonyhádi Atlétika Centrumban.
2024. December 14. 14:17, szombat | Helyi
Rangos elismerést vehetett át Klotcz István, a Fortuna Étterem tulajdonosa
Az Aranyvilla díj a vármegye kiemelkedő vendéglátóhelyét illette.